Finanční prostředky pro domácnost jsou ve skvělé kondici

V případě, že americká ekonomika se vyvíjí problémy v dohledné době bude vyskytovat někde jinde než v sektoru domácností. Američtí spotřebitelé, zcela v rozporu s jejich rozmařilé chování v minulosti, si udržely značnou disciplínu v tomto oživení udržení růstu výdajů v souladu s růstem příjmů a zlepšení jejich rozvah. Toto chování se zpomalil tempo celkový hospodářský růst, ale také zabránit excesům, které vedly k opravám v minulosti.
Vzor přetrvávalo až do posledních dostupných údajů. Zprávy ministerstvo obchodu ukazují, že příjem domácnosti ze všech zdrojů v říjnu vzrostl 0,61 procenta (7,6 procenta uvedl ročním tempem). Výnosy z mezd a platů vzrostl jen o něco pomalejší na 0,55 procenta (6,8 procenta roční). Výdaje byly dobře v těchto mezích, to rostlo pouze 0,29 procent v průběhu měsíce (3,5 procenta roční). Během uplynulého roku, výdaje zvýšila přiměřeně robustní 3,7 procenta, ale stále ne rychleji než celkový příjem a výrazně pomalejší než příjmy z mezd a platů, které vzrostly 4,6 procenta.
Úspory domácností v důsledku toho, které se vyvíjelo dobře. V říjnu, ministerstvo obchodu sledována průtoku na plně 5,9 procenta příjmu po zdanění. V průběhu minulého roku domácnosti vzali 6,0 procenta svých příjmů po zdanění buď zrušit spořicí produkty, nákup finančních aktiv nebo splácení dluhů. Pro některé, to může zdát jako malé části, ale to je velká ve srovnání s historickou zkušeností, kdy američtí spotřebitelé uložené na sotva polovinu této rychlosti. A to opatrný přístup typické v posledních sedmi letech tohoto jinak neuspokojivé zotavení. Ve skutečnosti, jen za poslední rok domácnosti zrušil nebo placené dluhů některými 860,2 miliard $, 4,0 procenta více než loni. I když méně než růst 7,9 procenta mezi 2014 a 2015, tato míra je stále působivý.
Rozvahy ukazují jasné známky tohoto opatrnosti. Podle Federálního rezervního systému, čisté jmění domácností vyskočil 6,1 procenta v průběhu minulého roku. Aby bylo jasno, něco z toho odráží zisky v hodnotě nemovitostí a akcií. Ale mnohé pocházejí z opatrnosti ve způsobu, jakým lidé se podařilo své finance. závazky domácností rostly jen o 3,3 procenta během této doby. Závazky ke třetímu čtvrtletí roku 2016, tedy v posledním období, za které jsou k dispozici kompletní údaje, v průměru 92,6 procenta ročních příjmů domácností, pokles z 92,8 procenta v roce 2015 a 96,1 procenta před rokem.

Mnozí lidé se obávají, že toto oživení se vydal na mnohem déle, než minulých navrácených, že je kvůli korekci, recesi. Ale takové věci se nedějí hodinami. Recese dochází, když jeden nebo více sektory ekonomiky rozšířili sebe a vytvořil neudržitelné nerovnováhy. To může být pravda, v některých odvětvích. Ale pokud jde o sektor domácností, který se skládá z plně 80 procent ekonomiky, žádné takové nerovnováhy zdá se vyvinuly.

Milton Ezrati je ekonom a autor, který pracoval v odvětví finančních služeb po celá desetiletí a v současné době slouží jako hlavní ekonom nepodmíněné.