Jak banky stanovují úrokové sazby na vaše půjčky

Na první pohled to, přijít na to, jak banka vydělává peníze, je velice jednoduché záležitost. Banka získává šíření na peníze půjčuje z peněz to bere se jako vklad. Čistá úroková marže (VPO), který většina bank hlásí čtvrtletní, představuje toto rozšíření, což je prostě rozdíl mezi tím, co to vydělá z úvěrů oproti jaké to vyplatí jako úrok z vkladů. To samozřejmě dostane mnohem složitější vzhledem k zúčastnila celá řada úvěrových produktů a úrokové sazby používané ke stanovení sazby nakonec účtované za úvěry.

Níže je uveden přehled o tom, jak banka stanovuje úrokové sazby pro spotřebitele a podnikatelských úvěrů.

Všechno začíná politika úrokových sazeb

Banky jsou obvykle volně určovat úrokové sazby budou platit pro vklady a účtovat za úvěry, ale musí mít konkurenci v úvahu i emise na trhu pro četné úrokové sazby a politiky Fedu. Spojené státy Federální rezervní systém ovlivňuje úrokové sazby o stanovení některých sazeb, kterou se stanoví požadavky na bankovní rezervy a nákup a prodej “bezrizikové” (termín používaný k označení, že se jedná o jeden z nejbezpečnějších dluhopisů v existenci), ministerstvo financí USA a agenturní cenné papíry ovlivnit vklady, které banky drží na Fed. To je označováno jako měnové politiky a má za cíl ovlivnit ekonomickou aktivitu, stejně jako zdraví a bezpečnost celkového bankovního systému. Většina zemí tržní zaměstnat podobný typ měnové politiky ve svých ekonomik.

Primární vozidlo americký Fed používá ovlivňovat měnovou politiku je nastavení sazbu federálních fondů, což je prostě sazba, za kterou banky obchodní bilance (půjčovat a půjčovat) s Fedem. Mnoho jiných úrokové sazby, včetně základní úrokové sazby, což je sazba, kterou banky používají pro ideální zákazníka s pevným rating a platební morálce, jsou založeny off Fed sazby, jako jsou fondy Fed. Jiné úvahy, že banky mohou vzít v úvahu, jsou očekávání na úrovni inflace, poptávky a rychlosti po penězích v celých Spojených státech, a na mezinárodní úrovni, úrovni akciového trhu a dalších faktorů níže.

Faktory tržní

Po návratu opět do NIM banky hledat ji maximalizovat stanovením strmost výnosové křivky. Výnosová křivka se v podstatě ukazuje v grafickém formátu rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými úrokovými sazbami. Obecně platí, že banka vypadá půjčit, nebo platit krátkodobé úrokové sazby na vkladatele, a půjčovat, a to prostřednictvím poskytování půjček, na dlouhodobější části výnosové křivky. Pokud banka může udělat úspěšně, bude vydělávat peníze a potěšit akcionáře. Převrácený výnosová křivka, což znamená, že úrokové sazby na levé straně, nebo krátkodobého spektra, jsou vyšší než dlouhodobé sazby, dělá to docela obtížné pro banku půjčovat ziskem. Naštěstí inverzní výnosová křivka se vyskytují zřídka a většinou netrvají příliš dlouho.

Jedna akademické studium, vhodně s názvem “Jak se banky stanovují úrokové sazby,” odhaduje, že banky základna se sazeb na ekonomických faktorech včetně úrovně a růstu hrubého domácího produktu (HDP) a inflace. Uvádí rovněž volatility úrokových sazeb – výkyvy tržních sazeb – jako důležitý faktor banky prohlédnout. Všechny tyto faktory ovlivňují poptávku po úvěrech, které mohou pomoci tlačit ceny vyšší nebo nižší. Když poptávka je nízká, například během hospodářské recese, banky mohou zvýšit sazby vkladů povzbudit zákazníky, aby půjčit, nebo nižší sazby úvěru motivovat zákazníky, aby se na dluh.

Místní úvahy trhu jsou také důležité. Menší trhy mohou mít vyšší ceny kvůli menší konkurenci, stejně jako skutečnost, že úvěrové trhy jsou méně likvidní a mají nižší celkový objem úvěrů.

klientské Vstupy

Jak bylo uvedeno výše, základní úroková sazba dané banky – banky sazba poplatku jejich většiny kreditních-hodné zákazníky – je nejlepší sazba nabízejí a předpokládá velmi vysoká pravděpodobnost, že úvěr je splacen v plné výši a včas. Ale jako každý spotřebitel, který se pokusil vzít si půjčku ví, možná i řada dalších faktorů vstupují do hry. Například, kolik si zákazník půjčuje, co jeho nebo její úvěrový rating je a celkový vztah s bankou (např počet výrobků, které klient používá, jak dlouho on nebo ona byla zákazník, co kreditní skóre on nebo ona má) všichni vstupují do hry.

Množství peněz odložil jako platba dolů – ať už žádná, 5%, 10% nebo 20% – je také důležité. Studie prokázaly, že pokud zákazník položí velký počáteční akontace, on nebo ona má dostatečný “s kůží na trh”, aby ne odejít z úvěru v těžkých časech. Skutečnost, že spotřebitelé dát trochu peněz dolů (a dokonce měl půjčky s negativními splátkový kalendář, což znamená, že zůstatek úvěru vzrostla v průběhu času) koupit domů během bubliny bydlení je viděn jako velký faktor při pomoci vznítíš úvěrové krize a následná Velké recese.

Collateral, nebo uvedení něčí jiných aktiv (domov, auto, jiné nemovitostí) do úvěrových podmínek, rovněž ovlivňuje kůži ve hře. Doba trvání úvěru, nebo jak dlouho do splatnosti, je také důležité. S delším trváním přichází vyšší riziko, že úvěr nebude splacen. To je obvykle důvod, proč dlouhodobé sazby jsou vyšší než krátkodobé ty. Banky se také podívat na celkovou kapacitou pro zákazníky, aby se na dluh. Například poměr dluhové služby se snaží, aby se vešly do této diskuse jednom praktickém vzorce, které banka používá k nastavení úrokové sazby bude účtovat o půjčku, nebo že je schopen zaplatit na vklad.

Souhrnem různé úrokové sazby

Zabývali jsme Fed refinanční sazba, úroková sazba a související úrokové sazby výše. Existuje mnoho dalších typů úrokových sazeb a úvěrových produktů. Když přijde na stanovení úrokové sazby, některé úvěry, například obytných domů hypotečních úvěrů, nemůže být založeno na základní úrokové sazby, ale spíše obchodovat mimo pokladniční poukázka rychlost (krátkodobá vláda Spojených států parity), London Interbank Offered Rate ( LIBOR) a dlouhodobější US státních dluhopisů.

Jako sazby z těchto tržních sazeb stoupat, takže se sazeb, které banky účtují. Ostatní úvěry a ceny jsou vládní úvěry zajištěné jako jsou cenné papíry kryté hypotékami (MBS), studentské půjčky a úrokové sazby malých podniků (SBA úvěrů), z nichž poslední jsou částečně kryty vládou. Když vláda má záda, sazby úvěrů mají tendenci být nižší, a jsou používány jako základ pro další půjček pro spotřebitele a podniky. Samozřejmě, že to může vést k bezohledné půjčování a morální nebezpečí, kdy dlužníci předpokládat, že vláda bude vylévat ven, když úvěr pokazí.

Sečteno a podtrženo?

Banky používají řadu faktorů nastavit úrokové sazby. Pravdou je, že se snaží maximalizovat své zisky prostřednictvím NIM pro své akcionáře. Na druhou stranu, spotřebitelé a podniky hledat nejnižší možnou cenu. Zdravý rozum přístup k získání dobrého rychlost by se obrátit k výše uvedenému na jeho hlavu, nebo se podívejte na opačných faktorů z toho, co banka by mohla mít zájem o.

Nejjednodušší způsob, jak začít, je z klientských vstupů, jako má nejvyšší kreditní skóre je to možné, uvedení do zástavy nebo velkou zálohu za půjčku, a pomocí mnoha služeb (kontrola, spoření, zprostředkování, hypotéky) od stejné banky získat sleva. Kromě toho výpůjčky během zpomalení hospodářství nebo když je vysoká (asi faktory, jako je inflace a těkavé úrokové prostředí) nejistota by mohla být dobrá strategie pro dosažení příznivého sazba – zvolit čas, kdy banka může být obzvláště motivováni, aby se vypořádat nebo vám tu nejlepší možnou cenu. A konečně, žádosti o úvěr nebo sazbu s podporou vládních orgánů může také pomoci zajistit nejnižší možnou cenu.