Jak Peter Thiel stala Superstar (eBay, FB, LNKD, TSLA, Yelp)

Nesčetné množství rozmanitých a často divoce úspěšných podniků a investic stmelil Peter Thiel své místo mezi Silicon Valley královské rodiny. On je možná nejvíce slavný Spoluzaložení PayPal Inc. (PYPL) a jako první mimo investor v Facebook, Inc (FB). On je také spoluzakladatelem dalšího startu miliardy dolarů, Palantir Technologies, a partner v Zakladatelé fondu rizikového kapitálu firma zaměřila na firmy budují nejmodernějších technologií. V tomto článku se budeme přezkoumávat zázemí jednoho z největších technologických podnikatelů a investorů naší doby.

Dětství a dospívání

Thiel se narodil v roce 1967 ve Frankfurtu nad Mohanem. Kariéra jeho otce Klaus, chemický inženýr, nutná že rodina tah často, a Thiel zúčastnilo sedm různých základních škol. Rodina žila v Jižní Africe, Namibii, a Clevelandu ve státě Ohio, před usazováním v Foster City, Kalifornie, v roce 1977.

Ve věku šesti let, v závislosti na profilu v Fortune, Thiel začali hrát šachy a zůstal vroucí hráče po celý jeho život. Jako mládí, on byl zařazen mezi top hráči ve Spojených státech, a to bylo hlášeno, měl “narozen vyhrát” nálepku na jeho šachové soupravy, možná odrážet jeho hluboce zakořeněnou konkurenční pohon. V současné době Světová šachová federace ho řadí mezi top 1000 hráčů ve Spojených státech mu svítil jako matematický zázrak, dosažení první místo v celostátní testu matematiky. San Mateo High School, skončil na vrcholu své třídy.

Vyrůstat, Thiel byl nadšený čtenář sci-fi a fantasy románů. Isaac Asimov, Robert Heinlein a JRR Tolkien byli mezi jeho oblíbenými autory, tisk poznamenal. Jeho společnost Palantir Technologies odvozuje svůj název od kouzelné křišťálové koule v Tolkienova Pána prstenů.

Vysokoškolské vzdělání

Thiel studoval filozofii na Stanfordu a byl ovlivňován svého profesora René Girard, historik a filozof sociálních věd. Liberální od útlého věku, Thiel spoluzaložil Stanford Review v roce 1987, který staví proti politicky korektní kultury na univerzitě. Získal BA v roce 1989 a zůstal na Stanfordu na právnickou fakultu, kterou absolvoval v roce 1992.

Ranná kariéra

Po právnické fakulty, Thiel vyzkoušel jeho umění u celé řady pracovních míst. On pracoval jako úředník pro federální soudce James L. Edmondson a jako spisovatel řeči pro bývalý ministr školství William J. Bennett. On také získal zkušenosti jak v oblasti bankovnictví a práva, pracoval jako právník s cennými papíry pro Sullivan & Cromwell a jako deriváty obchodníka v Credit Suisse First Boston v New Yorku. Nicméně, v roce 1996 se vrátil do svého domovského státu Kalifornie.

PayPal

Thiel je první start-up byl PayPal, který spoluzaložil v roce 1998, spolu s Elon Musk, Luke Nosek, Ken Howery a Max Levchin. PayPal, on-line platební styk, byl původně motivován liberálního ideálu globálního trhu nezávislých finančních vládní manipulace a ovládání. PayPal šel veřejnost v roce 2002 a byla krátce nato prodána eBay, Inc. (EBAY) za 1,5 miliard $. Thiel podíl společnosti stálo přibližně 55 milionů $. (Pro více informací viz: Je PayPal v hodnotě více než eBay?)

Pozoruhodná řada PayPal zakladatelů a zaměstnanců poté zahájil předních technologických společností. Elon Musk založena SpaceX a spoluzaložil Tesla Motors (TSLA), Reid Hoffman spoluzaložil LinkedIn Corporation (LNKD), Steve Chen spoluzaložil YouTube, David Sacks spoluzaložil Yammer a Max Levchin založil Yelp, Inc. (Yelp). Tato mocná skupina hustá tech podnikatelů, z nichž mnozí zůstat přáteli, bylo žertem nazývá PayPal mafie, s Thiel označován jako Don.

Clarium Capital

Po PayPal, Thiel zahájil Clarium Capital Management, globální makro hedge fond zaměřený především na investice proti proudu. Fond profitoval z správně posoudit, že globální poptávka by způsobilo nedostatek ropy, a byl brzy rozpoznat akcí, jako jsou bubliny na americkém trhu bydlení.Clarium měl ohromující úspěch v jeho raných létech. Do roku 2008, podle The New Yorker, fond rostl k mít více než sedm miliard dolarů pod vedením, což Thiel jeden z nejlepších manažerů na světě.

Nicméně finanční krize v roce 2008 ohlašoval období, který viděl firma zážitek stejně extrémní sérii ztrát. Se třemi ztrácejí roky a stupňující klientských odkupy, aktiva fondů údajně snížil až o 90%.

Facebook Investice

V roce 2004, Reid Hoffman (spoluzakladatel LinkedIn) a Sean Parker (spoluzakladatel Napster) představil Thiel k Mark Zuckerberg, který vypadl z Harvardu se soustředit na jeho spuštění. Legendární první setkání s Thiel je klíčovým scéna ve filmu The Social Network. Thiel investoval $ 500,000 v výměnou za podíl 10,2% z Facebooku a stal se členem představenstva společnosti. (Více viz: 5 miliardářů Behind Facebook).

Palantir Technologies

Thiel spoluzakládal datového analytika společnosti Palantir Technologies v roce 2004. Společnost se vyvinula ze systému pro boj proti podvodům, který Thiel se vyvinuly u PayPal, který on věřil by mohl být také použit k určení teroristických sítí. Investice rizikového ruka CIA, In-Q-Tel, pomáhala financovat Palantir, které se říká, že hrály roli při pátrání po Usámu bin Ládina. software a služby společnosti jsou využívány jak analytiky boje proti terorismu a finanční služby.

zakladatelé fondu

Zakladatelé fondu byla zahájena Peter Thiel a Ken Howery v roce 2005 av roce 2006, Sean Parker a Lukáš Nosek připojil jako společníků. Fond se zaměřuje na oblasti, jako jsou biotechnologie, spotřebního internetu, umělé inteligence a letecký průmysl. Investice byly pokryty pestrou škálu společností včetně Facebooku, SpaceX, Spotify, Palantir Technologies a Airbnb. Manifest fond uvádí své dalekosáhlé cíle a znepokojení nad současném tempu technologických inovací: “Chtěli jsme létající auta, místo toho jsme dostali 140 znaků.”

Sečteno a podtrženo?

Kromě svého obchodního života, Thiel je aktivní v mnoha filantropických a kulturních snažení, které odrážejí jeho ideály. Byl zastáncem řady neziskových organizací, mezi nimi Výbor na ochranu novinářů, který podporuje svobodu tisku a umělé inteligence Research Institute, který si klade za cíl zajistit, aby umělé inteligence bude mít pozitivní dopad.

Stejně jako jeho bývalý kolega PayPal Elon Musk, Thiel se usiluje o další světově měnící se technologie a svou vlastní vizi lidského pokroku. Můžeme očekávat další úkon od Peter Thiel, který ještě není 50 let, a kteří mohou také mít své otisky prstů na další velkou technologie vyjít ze Silicon Valley. (Více viz: Jak Elon Musk stal Elon Musk).