Nedělají tyto 4 věci s $ Windfall

Být na straně příjemce finanční výhru může dát vaše spodní řádek výrazný impulz. Otázkou je, teď, když to máte, můžete ho držet? Podle Národní nadace pro finanční vzdělávání, 70% lidí, kteří dostávají paušální částku v hotovosti skončit ztrátou jej během několika let. Pokud jste očekával štědré výplaty z důchodu, 401 (k) nebo děděním v blízké budoucnosti, budete potřebovat strategii pro manipulace s nově nabyté bohatství.

Nedělej to s Windfall

Je tu spousta rad plovoucí kolem o tom, co byste měli dělat s paušální částkou. Nicméně, tam je velmi málo rada o tom, co nedělat. Pokud je váš bankovní účet je na pokraji tloustnou, zde jsou čtyři špatné pohyby, které byste neměli být provádění.

1 Udělat impulzivní nákupy

Proplacení se penze nebo 401 (k) může dát peníze v kapse, ale nechcete, aby se tam zdržet příliš dlouho. Výzkum z University of Chicago naznačuje, že jak lidé mohli neočekávané může ovlivnit jejich pravděpodobnost je utratili. Konkrétně, když vidíte paušální částku jako “bonus” peníze spíše než odložené úspory, máte větší pravděpodobnost, že je utratit místo reinvestovat jej. (Pro více, vidět, jak 401 (k) funguje po odchodu do důchodu).

Když výhra přijde do cesty, odolat nutkání jít na nákupy, alespoň dočasně. Odstavení peníze na účet peněžního trhu – nebo vyhrazený spořicí účet, který není propojen s vaším běžný účet – vám může dát nějaké dýchací prostor pro přemýšlení nad tím, jak budete chtít použít.

2 Dát peníze oknem nezodpovědně

Pokud jste náhle o několik stupňů bohatší, možná budete chtít sdílet finanční lásku. Společný výzkum z University of British Columbia a Harvard Business School k závěru, že utrácet peníze na ostatních může vést ke zvýšeným hladinám štěstí, alespoň dočasně. Když se to počáteční spěch vytrácí, ale může se cítit jinak. (Více viz způsobů, jak můžete za peníze koupit si trochu štěstí.)

Dávat peníze na charitu je lepší – a daň-zvýhodněné – řešení, jak dlouho budete dokumentovat odpočty (a vzít srážky na svých daních z příjmů). Internal Revenue Service (IRS) umožňuje odečíst charitativní dary, ale pouze v případě, že máte dokladu, ke kterému byla podána dar, kdy byl vyroben, množství a jaké to bylo pro. (Více viz odečtení Vaše dary). Pokud je to rok, kdy jste při standardní odpočet, možná budete chtít odložit svůj odpočet do příštího roku.

3 Pick vysokým výnosem (ale vysoký poplatek) Investice

Převrácení zaplacení paušální částky z důchodového účtu do IRA může být moudrý tah, zvláště pokud to umožňuje změkčit daňové ránu. Co není vybírá špatné investice. Nepoužívejte jen podívat na výnosy, když se podíváte na podílového fondu, například. Některé nápadné, zdánlivě s vysokým výnosem fondy mají vysoké poplatky, které může poškodit váš dlouhodobý finanční výhled ve více než jedním způsobem.

nejen vám umožní poplatků, které jedí zvyšují návratnost investic; investice zvolíte nemůže překonat konkurenci. Nedávná studie z Morningstar zjistila, že nejnižšími náklady Americké akciové fondy uspěl třikrát tak často, jak nejvyšší-cost fondů. Priciest prostředky generované 20% total-return úspěšnost ve srovnání s 62% u nejlevnějších fondů. Klíč stánek s jídlem? Za předpokladu, že “dražší” znamená “lepší” může odtékat peníze od vaší výhru.

4 Jít sám

Správa velký paušální částku má svá úskalí, a je snadné sloučeniny uvedené problémy, pokud nevíte, co děláte. Vyhledávání finančního poradce, i když nemáte v plánu mít dlouhodobý vztah, vám pomůže zmapovat své další kroky. Pokud jste nikdy nepracovali s jednou předtím, dívat se na někoho, kdo dodržuje svěřenecké standardů. Důvěrníků jsou povinni dodržovat přísné etické pokyny, které zahrnuje práci se svými nejlepšími zájmy v mysli. Všimněte si, že nový důvěrník pravidlo, pokud to jde do účinku (viz Can Trump vrátit zpět Důvěrník pravidlo?), Se vztahuje pouze na úspory na penzi. Peníze ušetříte z jiných důvodů není chráněn, takže musíte být jisti, že se zeptat, než se rozhodnete investiční poradce pro vaše nových fondů.

Sečteno a podtrženo?

Jak daleko jste schopni provést neočekávané úsek bude nakonec záviset na tom, jak k němu přistupovat. Váš čas a myšlení přes všechny možnosti nemusí být tak vzrušující, jak fouká ho na nové auto nebo vysněné dovolené, ale trpělivost se vyplatí. Nejdůležitější věc k zapamatování je dělat to, co je nejlepší pro vaše spodní řádek v dlouhodobém horizontu.