Nejhoršími výsledky Měny 2016

Spojené království je překvapivé rozhodnutí opustit Evropskou unii, známý jako Brexit, poslal britská libra (GBP) omílání v devizových (forex) měnových trzích v roce 2016. Ve skutečnosti, libra ztratila větší hodnotu než kterýkoli z hlavních světových měn od ledna do poloviny července, a vrhl se na 30-leté minima v tomto procesu. To není jediná měna, která bránil, nicméně, a některé byly mnohem horší. Menší měny, jako argentinské peso (ARS), nigerijské naira (NGN), egyptská libra (EGP) a Venezuelský Bolivar (VEF), které každý výrazně poklesla vůči americkému dolaru (USD).

Zatímco zvýšená nejistota nebo sporné měnová politika pomáhá s potlačením měna používaná ve Spojeném království, Egypta a Argentině, kalamita ve Venezuele je jiné velikosti dohromady. Nigerijská situace je jedinečná, protože Naira byl zavěšen na americký dolar po dobu několika měsíců, než bude moci plavat dne 20. června 2016, takže je obtížné provést srovnání jablka s jablky.

Venezuelský Bolivar

Venezuela měl velmi těžkou první polovinu roku 2016, a vyhlídky jsou špatné pro druhou polovinu. Masy Venezuelanů zápasí s nedostatkem potravin, výpadky proudu a stále více militaristické vlády zoufale snaží udržet kontrolu. Je obtížné získat přesné ekonomické informace z Venezuely, ale není vážný důvod pochybovat o platnosti vládní statistiky, které ukazují 62,2% roční sazbu inflace.

Mezinárodní měnový fond (MMF) propuštěn projekce v dubnu, že odhadovaná roční inflace ve Venezuele v roce 2016 bude 481%. V červenci tyto odhady se zvýšil na 700%. Na současné vládní politiky a očekávaného hospodářského poklesu založeným na 2017 prognóza inflace je závratná 1642%.

Situace se rychle připomínající klasický hyperinflaci vzor. V roce 2013, venezuelský inflace byla odhadnuta na 41%. To se zvýšil na 63% do roku 2014 a 275% v roce 2015. Abychom to uvedli do souvislostí, americký mohli vyměnit jeden americký dolar dobu přibližně čtyř venezuelské bolivars v roce 2012. Výměnný poměr vyšplhal na $ 1 900 bolivars do konce roku 2015. Pokud MMF projekce jsou přesné, $ 1 koupit mezi 90.000 a 100.000 bolivars do konce roku 2017.

nigerijský Naira

Nejhorší výkonem měna v roce 2016 je Naira. V červenci se NGN ztratil přibližně 29,5% hodnoty na oficiálním trhu, obchodování na více než 360 NGN / USD a více než 470 NGN / GBP. Všechny tyto ztráty došlo v okně šest týdnů poté, co naira začala volně plovoucí v polovině června. Ostré výkyvy v relativních cen měnových jsou obvyklé při přepínání mezi pevnou sazbou do režimu volného s pohyblivou sazbou, ale Nigérie má za sebou historii dramatické a znepokojujícím inflace.

Egyptská libra

Centrální banka Egypta (CBE) strategicky devalvovala Egyptská libra v roce 2016, ve snaze vyhnat nelegálních transakcí v egyptské obrovském černém trhu. Na rozdíl od Naira či britské libře, egyptská libra stále pracuje na systému pevného směnného kurzu, i když existují předpoklady, že CBE mohla přijmout pružnější kurzový režim v reakci na náročných ekonomických podmínkách.

Egyptská libra začal v roce 2016 s pevnou sazbou 7,73 EGP / USD, výrazně nad děje černé tržní kurz zhruba 9,5 až 11 EGP / USD. Rozhodnutí CBE k devalvaci libry by mělo pomoci zmírnit tuto nerovnováhu, ale někteří se obávají, že další měna zhorší Egypta již znepokojující míry inflace.

Argentinské peso a Libra

Je těžké přijít na to, zda se argentinské peso nebo britská libra měla horší prvních sedm měsíců roku 2016. Každý spadl mezi 11 a 13% vůči americkému dolaru, a každá země byla ve finančních titulky ze špatných důvodů: Spojené království Argentina pro politické korupci, a pro vnitřní konflikty a nejistota ohledně Brexit.

Peso je pravděpodobně v horším stavu, než britské libry, protože méně vyhlídky do budoucna. Brexit dominují titulky a zpočátku třásl finanční trhy, ale obchodní podmínky jsou již na odskočit, a to bude ještě dva roky před tím, než země oficiálně přeruší vztahy s Evropskou unií.

Argentina má mnohem křehčí hospodářství a více nejistou politickou budoucnost. Kromě toho argentinský míra inflace se očekává, že bude vyšší než 35% ke konci letošního roku. Podmínky v Argentině nejsou zdaleka tak špatné dosud ve Venezuele, ale toto je ekonomika na hraně. Argentina nechce opakovat svou historii neúspěšných měn.