Proč Španělska státního dluhu Outshining italských

Státní dluhopisy na celém světě se obchodují na historicky nízké výnosy, některé dokonce nesou negativní úrokové sazby, a to jak v aukci i na sekundárním trhu. Dokonce i země, které kdysi bývaly nad propastí ekonomického kolapsu se velící velmi nízké úrokové sazby pro jejich státního dluhu – včetně, zejména, Španělsku a Itálii, které byly “S” a “I” v takzvaných PIIGS zemích regionu Eurozóna kteří potřebovali sanace a opatření stability. Pravděpodobně, Španělsko je v tvrdší situaci, které mají menší ekonomiku než Itálii a prožívání vyšší inflaci. I když se jedná z velké části o tento případ, v poslední době, španělské 10leté státní dluhopisy byly obchodování s nižším výnosem než je to mnohem větší (ekonomicky) soused Itálie. Co by mohlo být příčinou tohoto zdánlivého anomálie?

Španělsko vs Itálie čísly

Úrokové sazby z vládních obligací mají korelovat s vnímané rizikovosti že Bond nesplácení, nebo jinými slovy, nižší úroková sazba u dluhopisu znamená více stabilní ekonomiku dané země. Výnosy dluhopisů pro obě země klesly, jak je vidět na grafech výše, a to především kvůli QE úsilí a negativní úrokové politiky Evropské centrální banky (ECB). V současné době, výnos 10-ti letého španělského vládního dluhu je + 0,95% a výnos ekvivalentní italského dluhopisu se obchoduje na úrovni + 1,10%, což naznačuje, že italské úvěr je poněkud riskantnější než ve Španělsku. Je to poprvé v historii, kdy španělské výnosy klesl pod 1%. To také znamená, že investoři do dluhopisů držení španělských dluhopisů zažili větší ziskovost než italských dluhopisů, protože ceny dluhopisů nepřímo měnit s úrokovými sazbami.

Nezaměstnanost ve Španělsku je na necelých 20%, na druhém místě do Řecka má nejvyšší míru nezaměstnanosti v Evropě. Italský míra nezaměstnanosti je 11,5%. tempo růstu HDP v Itálii rovněž překračuje Španělsko je v současné době (viz tabulka níže). V současné době, Španělsko se zdá být ve více obtížné ekonomické situaci než Itálie. Tak proč jsou jeho vazby obchodování pod 1%, zatímco v Itálii nejsou, alespoň zatím? (Viz také: Negativní sazby evropských centrálních bank)

Italský Banking, politika na vině

Pokud to není nutně základů macroeconomies těchto dvou zemí, mohlo by to být skutečnost, že italský bankovní sektor byl v poslední době trpí. Ve skutečnosti, někteří analytici argumentovali, že italské banky jsou na pokraji krize, která by mohla strhnout celou italskou ekonomiku, což je poměrně riskantnější vyhlídka vlastnit svůj dluh navzdory jeho nižší nezaměstnanost a větší HDP. Mnoho italských bank selhala zátěžové testy nařízené novými finančními předpisy EU. Kromě toho, italský premiér Matteo Renzi navrhla celostátní referendum o ústavní reformě, že někteří diváci bát skončí cestu Brexit, s nečekaným výsledkem, že způsobí politickou nestabilitu. Takový hlas je viděn jako cesta pro Italové vyjádřit jejich obecnou nespokojenost se vznikem a z velké části proto Renzi slíbil voličům, že by opustil politiku v případě, že referendum nešel svou cestou. (Pro více informací viz: Itálie může pobídnout evropské banky krize)

Sečteno a podtrženo?

Přesto, že je slabší ekonomiky na povrchu, španělské vládní dluhopisy se obchodují s výnosem slevou oproti italských dluhopisů. To může být proto, že italský bankovní sektor čelí krizi, která by mohla poslat svou ekonomiku do recese, stejně jako nadcházejícího referenda, které může způsobit politickou nestabilitu, zatímco ve Španělsku se zdá být více izolována od těchto faktorů. Přesto obě země jsou vnímány jako rizikovější než některé z větších zemích EU, například v Německu a Nizozemsku, z kteří oba mají vládní dluhopisy obchodují za výnosy pod nulou.

(Viz také: 3 Economic Challenges Itálie Faces v roce 2016)